You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Proszę czekać

Packaging. Powłoka i bagaż życia

Okręg Katowicki ZPAP

Packaging – shell and luggage of life

francusko-holendersko-niemiecko-czesko-polska wystawa interdyscyplinarna

 

Każdy człowiek z biegiem lat zyskuje szereg własnych doświadczń, tzw. bagaż życiowy, pozwalający na coraz to lepsze funkcjonowanie w otaczającym nas świecie i naszej koegzystencji w społeczeństwie. Coś z zasady cennego w wielu przypadkach staje się z czasem skorupą krępującą ruchy. To przyzwyczajenia które nas ograniczają. Z jednej strony dają ochronę - przed nieznanym, obcym, innym… jednocześnie ograniczają człowieka w pancerzu, w którym ciężko o świeże powietrze.

My, artyści musimy walczyć, by nie dać się omotać nićmi przyzwyczajenia, wygody etc. Co jakiś czas musimy nasz pancerz porzucić, gdyż nas uwiera i krępuje. Z drugiej strony bez bagażu doświadczeń trudno o dojrzałą postawę twórczą, którą nabieramy właśnie z czasem. Tworzą ją sukcesy a jeszcze bardziej porażki. Czas poświęcony na zmaganie się z wybranymi przez nas problemami, spostrzeżeniami którymi chcielibyśmy podzielić się z innymi lub czasem jedynie przepracować

z samym sobą.

Wystawy zbiorowe, w dodatku skupiające twórców z kilku krajów są ciekawym zjawiskiem. Siłą rzeczy jesteśmy różni, nasze kraje mają odmienną historię a społeczeństwa, których jesteśmy częścią, nurtują inne bieżące sprawy i problemy. Nawet klimat w naszych krajach trochę się od siebie różni. Razem tworzymy jednak społeczność Zjednoczonej Europy. Pewne problemy i zagrożenia są uniwersalne. Zmiany klimatyczne, dewastacja środowiska naturalnego, zagrożenia związane z ekstremizmami politycznymi, przenikaniem fałszywych przekazów do obiegu informacji (szczególnie w mediach internetowych). Niestety także realna wojna w Ukrainie, która dotyka nas oczywiście w różnym stopniu ze względu na dzielącą nas od niej odległość, dotyczy jednak nas wszystkich. Problemy społeczne, egzystencjalne…

Mimo różnic wiele nas również łączy, bardziej niż kiedykolwiek w historii. W wyniku globalizacji świat skurczył się a struktura jednego bytu do którego wszyscy przynależymy – Unii Europejskiej spowodowała, iż mimo odmienności żyjemy we wspólnej rzeczywistości.

Wspomniane wyżej problemy zostały podjęte przez uczestników projektu – artystów z Niemiec, Holandii, Francji, Czech oraz Polski. Od grudnia 2023 roku kolejne wystawy odbyły się u naszych partnerów zagranicznych: Wissenschaftszentrum w Bonn (Niemcy), Künstlerforum Remagen (Niemcy), Stichting KunstWerkt Schiedam (Holandia), Miejskim Muzeum i Galerii w Svitvach (Czechy), w formie prezentacji multimedialnej na słynnym Salonie Jesiennym w Paryżu - Société du Salon d’Automne (Francja). Teraz projekt zakończą wystawy w naszym kraju – w Muzeum Miasta Jaworzna oraz w Galerii Teatru Korez w Katowicach.

Katowicki Okręg ZPAP jest przedstawicielem projektu w Polsce. Artyści zostali wyłonieni w ramach konkursu, spośród okręgów ZPAP: Gliwicko-Zabrzańskiego, Opolskiego oraz Katowickiego. Uczestnicy wystaw, reprezentujący nasz kraj: Jerzy Becela, Ireneusz Botor, Leszek Chrzęstek, Przemysław Dudzik, Ewa Jaworska, Jacek Jostberens, Maria Konopacka, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Maria Matyja-Rozpara, Anna Osadnik Osa, Wit Pichurski, Damian Pietrek, Agata Sobczyk, Ewa Sycha, Karol Wieczorek.

Dokładnie określona ale jednocześnie otwarta koncepcja projektu artystycznego pozwoliła na ciekawą formę dialogu między twórcami z pięciu europejskich krajów.

Damian Pietrek

wiceprezes Katowickiego Okręgu ZPAP

Galeria prac
Sławomir Śląski, Plakat wystawy